עירית סמילנסקי

דלקות

דצמבר 2017

מהי אותה "דלקת" שהרופא מאבחן 

כפיזיותרפיסטית ספורט אני פוגשת מידי יום מטופלים שאומרים לי במבט מבוהל שיש להם "דלקת בברך" "דלקת בעקב" "דלקת בכתף". חלק מהמטופלים אף תוהים מדוע לא קיבלו אנטיביוטיקה לטיפול בדלקת. 

מכיוון שכל מי שרץ מרגיש לא פעם כאבים דלקתיים נעשה קצת סדר:

מקור המושג דלקת הוא מהמילה דלקה (בעירה, שריפה). הסיבה לכך הוא החום הנוצר במקום.  

החרדה שמתלווה להגדרה מקורה בבלבול בין "דלקת גרון" או "דלקת ראות" שכולנו חווינו בילדותנו לבין הדלקת התגובתית לפציעות ספורט.  חשוב להבהיר כבר כאן שיש שני סוגי דלקות בגוף: "דלקת זיהומית"  (Infection) שמקורה במזהמים שונים שחדרו לגוף כמו חיידקים, וירוסים או פטריות, לבין "דלקת תגובתית אינפלמטורית"  (inflammation ) שמקורה בפציעה, עבודת יתר בספורט, או חבלה.

כאשר חודר מזהם לגוף יש לתת אנטיביוטיקה לעיתים אבל כאשר הדלקת היא תגובתית לפציעת ספורט יש לטפל בפיזיותרפיה, או טיפול משלים אחר. 

התהליך הדלקתי בשני המקרים הוא תגובה רצויה של מערכת החיסון לנוכח הנזק שנוצר מגורם מזהם(חיידקים, וירוסים) או נזק הנגרם כתוצאה משימוש יתר או חבלה. במהלך הדלקת מתאפשרת מלאכת הריפוי של הגוף. הדלקת חשובה וחיובית. ללא דלקת אין ריפוי.

פיזיותרפיה ורפואת ספורט  הן מקצועות  שמטפלים  בדלקות וכאבים הנגרמים מטראומה, עומסי יתר ותנועה לא נכונה. זוהי למעשה דלקת תגובתית לנזק לרקמה ללא נוכחות מיקרואורגניזם (חיידק, וירוס). דוגמאות לכך הן "דורבן" שהוא תהליך דלקתי בעקב כתוצאה משימוש יתר ברצועה התומכת בכף הרגל (הפסיה הפלנטרית).

מהו אותו תהליך דלקתי?

בכל פציעה פיזית יש נזק לתאים המרכיבים את הרקמה הפצועה. כתוצאה מכך מערכת החיסון מתגוננת ומפעילה שרשרת של תגובות ביוכימיות. יש הרחבה של כלי הדם, הגדלה של אספקת הדם לאזור עם חמצן וחומרי הזנה ומגיעים תאים מקרופגים המנקים את שאריות הרקמה שנפגעה. בשלב הבא מגיעים תאים הבונים רקמת צלקת חדשה במקום הרקמה שנפגעה. 

חשוב נכון? אז למה בכל זאת אנחנו מתערבים בטיפולים?

ראינו שהתהליך הדלקתי הוא ניקיון ובנייה רקמה חדשה ולכן תפקידנו לא לסיים את הדלקת אלה "לשלוט בה".

כאשר יש כאב והרבה פעמים חרדה נוצר "מעגל מרושע" שבו אנחנו לא מניעים את המפרק הדלקתי ואז מאבדים מסת שריר וכך אנחנו פוגעים עוד יותר במפרק. בפיזיותרפיה אנחנו מניעים את האזור כדי לא להיכנס למעגל המרושע. ועל ידי כך מסייעים לגוף להתגבר על הפציעה. 

עירית סמילנסקי

מתיחות ותרגילי גמישות

דצמבר 2017

האם צריך לבצע מתיחות?  ואם כן, מתי

ואיך?

למה?

ראשית, יש להגדיר היטב מהי מטרת המתיחה.

המתיחות אמורות לאפשר טווחי תנועה יותר גדולים ומגוון גדול יותר של תנועות.

בתחילת האימון, המטרה היא "לחמם מנועים" ולהפחית פציעות ובסיום, לאפשר התאוששות וגמישות.

מתי?

בתחילת האימון ובסופו. בכל חלק של האימון, יש לבצע סוג מתיחות שונה.

בתחילת האימון לאחר ריצה קלה או תוך כדי, מומלץ לבצע מתיחות דינמיות . מתיחות דינמיות מבוצעות תוך כדי תנועה, במטרה להעלות את הטמפ' של הגוף, לשפר את זרימת הדם לשרירים ולשפר את רמת ההולכה העצבית מהמוח אל השרירים. יש לבצע מתיחות אלו כ-5 דקות מתוך החימום. לרצים ריצות ארוכות, לרבות מרתון, אנו ממליצים לבצע מתיחות דינמיות מבוקרות ובשליטה ולא להגיע לסוף טווח התנועה.

בשנים האחרונות, מתיחות סטטיות נתפסות כלא מתאימות לביצוע בתחילת אימוני ריצה. ההשערה היא שמתיחות אלה גורמות לרפיון של הרצועות, שמטרתן להגביל תנועה קיצונית. למרות זאת, יש לזכור שלא כל מתיחה סטטית פירושה "אסון ביצועי" ולעיתים ההרגל הוא כל כך חשוב לספורטאי ונותן לו שקט, שלא כדאי לקחת הרגל זה.

בסוף האימון מומלץ לרוץ ריצה קלה להסדרת הנשימה והורדת דופק ולבצע מתיחות סטטיות (ללא תנועה), אלה הן "המתיחות הקלאסיות" המוכרות לכל. מתיחות סטטיות מבוצעות ללא תנועה ומטרתן להקל כאבי שרירים מאוחרים המכונים DOMS (Delayed Onset Muscle Soreness), להפחית את המתח השרירי ולעודד את זרימת הדם לאזור הנמתח. יש לבצע מתיחות אלו כ-10 דקות בסוף האימון.

למרות שבעולם המחקר לא נמצא יתרון לבצע מתיחות סטטיות בסמיכות לאימון בהשוואה למתיחות שיתבצעו למחרת, מכיוון שלחובבנים קשה להיות ממושמעים ולזכור לבצע גמישות, אנו ממליצים להם לבצע מתיחות סטטיות מיד בתום האימון ולא לדחות למחרת

עירית סמילנסקי

מערכת היחסים עם הפיזיותרפיסט

דצמבר 2017

פיזיותרפיסט ספורט חייב להכיר את הגוף ואת הטיפול הפיזי. אך לא די בכך. יש לזכור שעבור ספורטאי, אירוע של פציעה עשוי להיות רגע של משבר נפשי. לכן על הפיזיותרפיסט להיות גם בעל ידע והבנה של נפש הספורטאי. רצוי מאד, שירכוש השכלה בתחום לימודי הנפש.

בהיבט הפיזי, הפיזיותרפיסט אחראי להכשיר את גופו של הספורטאי - להעניק לו טיפול בשגרה ובזמן פציעות, לתת אבחון ועזרה ראשונה בזמן תחרות ואף לבנות תוכניות חיזוק והגמשה בשיתוף עם צוות המאמנים.

עירית סמילנסקי

שיברי מאמץ

דצמבר 2017

המשאלה הכמוסה של כל ספורטאי היא לא להיפצע במהלך האימונים ולהגיע לקו הגמר בריא ושלם. בפועל, לרוב הרצים ישנם כאבים בשגרת האימונים ולעיתים אף פציעות שעשויות להשבית אותם. אחת הפציעות אשר גוררת בעקבותיה השבתה נקראת שבר מאמץ.

מה זה שבר מאמץ? שבר מיקרוסקופי הנגרם כתוצאה ממאמץ מוגבר ומתנועות החוזרות על עצמן כמו קפיצות או ריצות ארוכות. 

שבר מאמץ בניגוד לשבר רגיל לא נגרם מחבלה ישירה אלה נוצר כתוצאה  מכשל של תהליך פיזיולוגי טבעי שהתרחש בגוף.  בתהליך זה הגוף בונה תאי עצם חדשים ובמקביל יש הרס של תאי עצם אחרים כל הזמן וישנו איזון. כאשר הגוף נדרש למאמץ יתר הוא לא מספיק להדביק את קצב ההרס של התאים. מאחר והעצם עוברת יותר הרס מאשר בנייה, היא נחלשת ומתפתח במקום שבר מאמץ

אילו עצמות נוטות להיפגע? שכיחות שברי המאמץ גבוהה יותר באזור הגפיים התחתונות אשר נושאות את משקל הגוף.  

רוב שברי המאמץ מתרחשים בעצמות המסרק בכף הרגל  או בכריות בכף הרגל, בעצם העקב, בעצמות השוק ובעצם הירך.

 גורמים תורמים לשברי מאמץ:

 • עלייה לא מדורגת בסרגל המאמצים  

 • משטח ריצה קשיח (כביש לעומת חול)

 • נעליים לא מותאמות

 • טכניקת ריצה לקויה

 • הגבלות תנועה במפרקים 

 • מבנה אנטומי של כף הרגל: כף רגל עם קשת גבוהה מידי או כף רגל שטוחה יוצרים קושי בבלימת הזעזועים

 • חולשת שרירים:  הכוחות המוחזרים מהקרקע יעברו אל העצמות ופחות אל השרירים. 

 • הבדלים באורך רגליים: ההבדלים באורך הרגליים יוצרים עומס א-סימטרי על הגפיים התחתונות. שהגפה הקצרה תבלום את מרכז העומס

מגדר: נשים סובלות יותר מגברים בעיקר

נשים עם מחזור לא סדיר והפרעות בתזונה.

   ובסידן D תזונה: חוסר בוויטמין עלול

להחליש את העצמות 

  גנטיקה: גם לכך יש השפעה 

 

איך אדע שיש לי שבר מאמץ?

בדרך כלל  יש סיפור קליני אופייני של עליה עומס, שינוי משטח ריצה, שינוי סגנון ריצה, החלפת נעליים או התחלת שימוש במדרסים

 

נוכחות של כאב מקומי שמתגבר במאמץ ולעיתים אף נותר במנוחה

ניתן לראות במיפוי עצמות או באמ אר אי 

מה הטיפול הנכון?

 • הטיפול בשברי מאמץ חייב להתחיל במנוחה.

 • מדובר על "מנוחה יחסית". רצוי לנצל את זמן המנוחה לאבחון והערכה של הגוף ולעבודה בהתאם לבדיקה. יש להעריך את  אורך הרגליים, הגמישות, טווח התנועה של המפרקים, כוח, שיווי משקל, ומבנה כף הרגל ובהתאם לכך להתחיל בתהליך של הגמשה וחיזוק. בזמן המנוחה אנחנו ממליצים על שמירת הכושר על ידי ריצה במים, רכיבה על אופניים או אליפטי. מנוחה מוחלטת אינה נכונה לספורטאי גופנית ומנטלית. במקרים מיוחדים שהזמן דוחק יש אפשרות  לשימוש במכשיר malmak זהו מכשיר אולטרסאונד נמוך עוצמה לשימוש יומיומי ויש גם דיווחים על שימוש בתא לחץ כמזרז ריפוי.

 • חשוב להקפיד על חזרה מדורגת עם איש מקצוע, להתאים נעליים, לשקול מדרסים, ולהקפיד על הטכניקה.

עירית סמילנסקי

עבודת צוות

דצמבר 2017

התפיסה ברפואת ספורט ברמה המקצוענית היא שהספורטאי במרכז ומסביבו יש מעטפת אשר נועדה לתמוך בו. המנהל של המעטפת הזו  הוא המאמן. בכל פציעה נעשית חשיבה משותפת כיצד ניתן לסייע ולתמוך בספורטאי המתכונן לתחרות.

 

אנה ארונוב: בדרך להגשמת החלום

עכשיו, כשאנה ארונוב בחרה להשתתף במרתון תל אביב אנחנו איתה. אנה בנתה סביבה צוות אשר עובד בשיתוף פעולה למען מטרה אחת: הצלחתה בהגשמת היעד של ריצת המרתון המאתגרת.

בואו נקווה שנישאר מובטלים מעבודה ורק נכתוב על פציעות ספורט.

אנה, אנחנו איתך!

עירית סמילנסקי

מתיחות דינמיות ומתיחות סטטיות

דצמבר 2017

מתיחה דינמית – נעשית על ידי הנעה או הנפה, קלה ומבוקרת, של הגפיים. בתנועות אלו נוצרת מתיחה מבוקרת של השרירים לאורך טווח התנועה ללא שהיה בסופי הטווחים.  הפקת מתיחה באזור המתבקש, לדוגמה מתיחה של הירך האחורית, יכולה להתבצע על ידי הנפת רגל ישרה לפנים או לצדדים. חשוב לבצע את המתיחות בעדינות ובשליטה – הנפה מהירה ללא שליטה עשויה להסתיים בפציעה. מתיחות אלו יש לבצע לכל הגוף.

מתיחה סטטית – מבוצעת ללא תנועה, נכנסים למנח המתיחה ונשארים בו, מומלץ במתיחה מתונה  ל-15-10 שניות ואז להתקדם למתיחה עמוקה יותר ל-15-10 שניות נוספות.

יש מאמרים אשר קובעים שאין כל נחיצות במתיחות בהקשר של מניעת פציעות ולכן אין זו טעות לא לבצע מתיחות כלל. אם זאת, אנו סוברים שמתיחות דינמיות בהתחלה מסייעות בחימום פיזי ומנטלי וכניסה מרוכזת לחלק המרכזי ובסיום, המתיחות הסטטטיות  מסייעות להתאוששות והגמישות.

 

דוגמא לסט של מתיחות דינמיות

 • להניף רגל לפנים ולאחור, ולצדדים

 • עלייה על קצות האצבעות

 • ביצוע מכרע קדמי וצידי תוך כדי הליכה 

 • סיבובי ידיים והנפתן לצדדים

 • סיבובי אגן

דוגמא לסט מתיחות סטטיות

 • מתיחות לגב: ביצוע פיתול בשכיבה על הגב

 • מתיחות לישבן: להניח רגל על רגל ולקחת רגליים אל הבטן

 • ירך אחורית: להניח רגל ישרה על כיסא ולהתכופף

 • מתיחה לתאומים: לקחת רגל לאחור תוך השענות על הקיר

 • למתיחת הארבע ראשי: לקחת עקב לישבן

 

               ---------------------------------------------------

 • הימתחו לאט ובשליטה, תנועות מהירות ולא מבוקרות עשויות לגרום למתיחת יתר/ קרע.

 • מתי להפסיק? הימתחו עד תחושה שהגעתם לנקודת מתח, אתם עשויים להרגיש מעט אי נוחות/ צריבה, אך בשום פנים ואופן לא להגיע לתחושת כאב.

 • לנשום!!! אנשים רבים טועים ועוצרים את נשימתם בזמן המתיחה, מה שמקשה על המתיחה. נשימה רגועה מרגיעה את הגוף ומספקת חמצן למערכת השרירים.

עירית סמילנסקי

כאבים של ספורטאים

דצמבר 2017

פציעות ספורט הן חלק מחייו של כל ספורטאי. הן נגרמות בעיקר כתוצאה ממאמץ יתר או ביצוע תנועה לא נכונה, ובמקרים רבים עלולות להשבית מפעילות גופנית לאורך זמן רב. אמנם אין כמעט ספורטאי שלא יחווה במהלך חייו פציעת ספורט או כאב מטריד, אבל התגובות של הספורטאים לפציעה, כמו גם דרכי ההתמודדות איתה, משתנות מספורטאי לספורטאי.

 

יש ספורטאים שרואים בפציעה קטסטרופה, והמשמעות שהם מייחסים לה היא סוף היכולת שלהם לעסוק בספורט. ספורטאים אחרים, לעומתם, מקבלים את הפציעה כמו שהיא, משתקמים וחוזרים לפעילות. יש גם קבוצה שלישית, אליה שייכים הספורטאים שרואים בפציעה תירוץ מקובל לפרוש, ומשתמשים בה כדי לסיים את הקריירה או הפעילות הספורטיבית שלהם בצורה מכובדת.

 • White Facebook Icon
 • White Instagram Icon

© 2017 by JP.